گیربکس خورشیدی چیست و چه کاربردی دارد؟ چرا با این اسم، نامگذاری شده است؟ آیا امکان ساخت این مدل گیربکس وجود دارد؟ آیا تولیدکننده گیربکس های خورشیدی در ایران وجود دارند؟ و هزاران سوال دیگری که ذهن مخاطبین را در مورد گیربکس های خورشیدی به خود مشغول کرده است. گیربکس خورشیدی با نام های گیربکس سیاره ای، گیربکس ستاره ای، گیربکس دنده سیاره ای یا دنده خورشیدی، گیربکس اپی سیکلیک نیز می شناسند. در ادامه توکا طرح به عنوان بزرگترین تولید کننده انواع گیربکس می خواهد اطلاعاتی در مورد این مدل گیربکس ها در اختیارتان قرار دهد می توانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید و پاسخ سوالات خود از طریق کامنت یا تماس با کارشناسان توکا طرح دریافت نمایید.

 دریافت کاتالوگ گیربکس خورشیدی اصفهان

<yoastmark class=

گیربکس خورشیدی چیست؟

گیربکس خورشیدی مجموعه ای از گیربکس ها است که از یک چرخ دنده خورشیدی، یک چرخ دنده رینگی و یک محفظه نگهدارنده و چند چرخ دنده سیاره ای ساخته شده است که وظیفه انتقال قدرت و کاهش دور خروجی نسبت به ورودی را بر عهده دارند. گیربکس سیاره ای را می توان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به انواع موتورهای الکتریکی یا هیدرولیکی متصل کرد.

 

انواع گیربکس خورشیدی

این مدل گیربکس از نظر جهت انتقال قدرت به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • گیربکس مستقیم: گیربکس های خورشیدی موجود در بازار یا گیربکس های خورشیدی ایرانی و خارجی نرمال تماما به صورت گیربکس مستقیم هستند. نحوه عملکرد گیربکس مستقیم به این صورت است که راستای ورودی و خروجی آن یکسان بوده و انتقال قدرت بدون هیچ گونه تغییری انجام می شود.
 • گیربکس زاویه راست: گیربکس زاویه دار یا گیربکس جهت انتقال قائم (گیربکس خورشیدی 90 درجه) که نحوه عملکرد آن به این صورت است که انتقال قدرت ورودی به گیربکس با 90 درجه اختلاف فاز در خروجی انجام می شود. که این مدل گیربکس به صورت کاملا سفارشی بوده و توسط توکا طرح صفاهان ارائه می شود.

لازم به ذکر است که گیربکس سیاره ای را از نظر نوع اتصال می توان به گیربکس های زیر دسته بندی کرد:

 • گیربکس خورشیدی هالو شافت ورودی
 • گیربکس خورشیدی تک خار
 • گیربکس خورشیدی فلنچ دار
 • گیربکس خورشیدی پایه دار
 • گیربکس خورشیدی شافت ماده

 

 

مشخصات گیربکس خورشیدی

گیربکس های خورشیدی دارای راندمان بین 90 تا 95 درصد است و دور موتور گیربکس دنده خورشیدی معادل 2000 دور در دقیقه می باشد که موجب افزایش راندمان گیربکس دنده خورشیدی می شود. گیربکس دنده خورشیدی گشتاور نیرو آن بین 650 تا 500 هزار نیوتن متر است و از ویژگی های مهم آن می توان به تنوع دور خروجی 0.2 تا 500 دور در دقیقه اشاره کرد.

 

اجزای گیربکس خورشیدی

مهم ترین اجزای گیربکس دنده سیاره ای در اصفهان را در زیر نشان داده ایم:

اجزای <yoastmark class=

 1. دنده خارجی (رینگی)
 2. کریر یا حامل
 3. دنده خورشیدی
 4. دنده سیاره ای
 5. ورودی گیربکس

 

نحوه عملکرد گیربکس خورشیدی

این مدل گیربکس انتقال قدرت خود را به صورت دنده ای انجام می دهد به همین دلیل با نام گیربکس دنده خورشیدی نیز معروف هستند. این مدل گیربکس ها به صورت گیربکس کاهنده و گیربکس افزاینده مورد استفاده قرار می گیرند. طرز کار گیربکس خورشیدی به این صورت است که دور ورودی به دنده مرکزی وارد می شود و از طریق دنده سیاره ای که بر روی یک دنده خاصی قرار دارد به حرکت در می اید و در نتیجه باعث تغییر دور ورودی به گیربکس می شود.

 

پلاک خوانی گیربکس خورشیدی

در زیر عکس پلاک گیربکس دنده سیاره ای قرار داده شده است که به بررسی نحوه پلاک خوانی آن می پردازیم:

 1. حالات نصب (موقعیت نصب را مشخص می کند A4 برای گیربکس های مستقیم و A5 برای گیربکش های زاویه راست)
 2. ورودی (اداپتور ورودی اکتروموتور و ورودی شافت تک خار)

پلاک خوانی <yoastmark class=

نقشه انفجار گیربکس خورشیدی

طراحی و ساخت گیربکس خورشیدی به صورت کاملا سفارشی می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به کاتالوگ گیربکس خورشیدی مراجعه نماید.

نقشه انفجار <yoastmark class=

 1. موتور الکتریکی IEC
 2. آداپتور موتور الکتریکی
 3. شافت ورودی
 4. استیج کاهشی راست زاویه
 5. کاهش یک مرحله ای
 6. کاهش دو یا چند مرحله ای
 7. MZ / MC – شافت خروجی تک خار یا هزار خار
 8. HZ / HC – شافت خروجی سنگین تک خار یا هزار خار
 9. PZ / PC- شافت خروجی پایه دار تک خار یا هزار خار
 10. FZ- شافت خروجی توخالی هزار خار
 11. FP- شافت خروجی توخالی برای شیرینک دیسک
 12. HC- شافت خروجی تک خار
 13. HZ- شافت خروجی هزار خار
 14. FZ- شفت خروجی توخالی هزار خار
 15. PC- پایه
 16. VK- خروجی تقویت شده با شافت موازی برای همزن ها و میکسرها

 

موتور گیربکس خورشیدی چیست؟

زمانی که یک الکترموتور به یک گیربکس خورشیدی کوپل می شود به آن موتور گیربکس خورشیدی یا الکتروگیربکس خورشیدی می گویند.  لازم به ذکر است که الکتروموتورها به صورت تک فاز، سه فاز، موتور DC و استپ موتور به گیربکس متصل می شوند. برای اتصال باید به این نکته توجه کنید که توان ورودی گیربکس شما چقدر است.

 

کاربرد گیربکس خورشیدی

 

مزایای گیربکس خورشیدی
 • حجم بسیار پایین نسبت به سایر گیربکس ها که موجب اشغال فضای کمتر می شود و این امر در مراحل نصب و شکیل بودن طراحی سیستم قدرت اهمیت بالایی دارد.
 • تعویض راحت قطعات در فضای کم
 • وزن کم باعث کوچک و سبک تر شدن سازه شده است و امکان اتصال مستقیم به محور محرک را دارد.
 • راندمان بالا و عمر طولانی
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • سرو صدای پایین

 

معایب گیربکس خورشیدی

گیربکس سیاره ای اصفهان مزایا و ویژگی های بسیاری نسبت به انواع گیربکس ها دارد ولی در این همه مزایایی که بیان شد دو معایب نیز دارد. ابتدا باید به طراحی پیچیده آن اشاره کنیم که نسبت به سایر گیربکس ها بیشتر است. روغنکاری دوره ای که باعث افزایش طول عمر دستگاه می شود.

 

تفاوت گیربکس خورشیدی و حلزونی

مهم ترین تفاوت گیربکس حلزونی و خورشیدی در کاربری آنها است که گیربکس های خورشیدی برای صنایع سبک و سنگین کاربرد دارند ولی گیربکس حلزونی برای عملیات سبک مورد استفاده قرار می گیرد. اما نحوه نگه داری هر دو گیربکس ها به یک صورت می باشد.

 

گیربکس خورشیدی دست دوم

گیربکس سیاره ای دست دوم در بازار موجود نیست اگر هم موجود باشد به دلیل کارکرد زیاد گیربکس دچار فرسودگی شده است و در کمترین زمان ممکن کارایی خود را از دست می دهد. به همین دلیل توکا طرح خرید گیربکس خورشیدی دسته دوم را توصیه نمی کند.

 

قیمت گیربکس خورشیدی

قیمت این گیربکس بسیار بالاتر از سایر گیربکس ها است. گیربکس های خورشیدی موجود در بازار دارای برندهای متفاوتی هستند که هر کدام دارای قیمت متفاوت با کیفیت مختلف می باشند. ممکن است خرید گیربکس خورشیدی اصفهان برای شما مشکل کند یا در انتخاب درست گیربکس دچار مشکل شوید. برای همین قیمت گیربکس خورشیدی اصفهان که ساخت و طراحی آن توسط شرکت توکا طرح است بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

 

تولید کننده گیربکس خورشیدی در اصفهان

در حال حاضر بهترین و مقرون به صرفه ترین تولید کننده این مدل گیربکس در اصفهان توکا طرح است که با طراحی گیربکس مناسب شما و ساخت آن می تواند به شما کمک نماید.

شما می توانید گیربکس خورشیدی مورد نیاز خود را توسط تیم خبره توکا طرح سفارش دهید. برای دریافت مشاوره و ثبت سفارش می توانید با شماره تلفن توکا طرح تماس بگیرید.

شماره تماس: 91091019-031 و 09900086778

 

نتیجه گیری گیربکس خورشیدی در اصفهان

گیربکس وظیفه انتقال قدرت را به صورت افزاینده و کاهنده بر عهده دارد. که دارای انواع متفاوتی از نظر انتقال قدرت و اتصال می شود برای صنایع میکسر، غذایی، دارویی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. گیربکس های خورشیدی را می توانید از بهترین و با تجربه ترین تیم طراحی و ساخت گیربکس خورشیدی توکا طرح صفاهان سفارش دهید. برای آشنایی با ما می توانید شبکه های اجتماعی توکا طرح را دنبال کنید و از آخرین اخبار ما با خبر شوید.

 

سوالات متداول در مورد گیربکس خورشیدی در اصفهان

گیربکس خورشیدی صنعتی چیست؟

گیربکس دنده خورشیدی یا گیربکس مرکزی با گیربکس دنده سیاره ای روی محور نگهدارنده به نام حامل قرار گرفته اند که حامل نیز توسط یک رینگی احاطه شده است. این مدل گیربکس مقاومت و گشتاور بالایی دارند.

گیربکس خورشیدی کوچک چیست؟

گیربکس خورشیدی کوچک یا همان گیربکس مینیاتوری است که نیاز به دقت بالایی در ساخت دارد و برای صنایع ای مانند صنایع نظامی که نیاز به دقت و تمرکز بالا دارند مناسب است. قیمت گیربکس خورشیدی کوچک با توجه به دقت و ظرافت و محل استفاده آن متغیر است.

مزیت گیربکس خورشیدی نسبت به گیربکس هلیکال و گیربکس حلزونی چیست؟

مهم ترین ویژگی این گیربکس نسبت به سایر گیربکس ها می توان به حجم کم و استفاده برای کاربری های سبک و سنگین مناسب است. این گیربکس ها را به راحتی می توانید با سایر گیربکس ها کوپل کنید.

پست های مرتبط

6 دیدگاه در “گیربکس خورشیدی در اصفهان

 1. میلاد محبی گفت:

  سلام یه سوال داشتم
  توی گیربکس های خورشیدی تا چه قطر شافتی میتونیم از گیربکس پایه دار استفاده کنیم؟
  اگه امکانش هست لطفا به این سوال پاسخ بدید
  ممنون

  1. دپارتمان محتوا گفت:

   سلام
   قطر شافت گیربکس خورشیدی ساخته شده توسط توکا طرح تا قطر ۳۴۰ می باشد ولی بنا به درخواست میتوان سفارش سازی کرد.
   با تشکر

 2. احمد گفت:

  سلام وقت بخیر، خیلی ممنون برای مطالب مفیدتون.
  یک سوال داشتم
  یه بالابر دارم میخام براش گیربکس خورشیدی 90 درجه بخرم آیا مناسبه هستش؟ شما چه گیربکسی را پیشنهاد می کنید؟
  اگه میشه لطفا در این مورد من رو راهنمایی کنید.

  1. دپارتمان محتوا گفت:

   سلام جناب احمد ممنون از نظر زیباتون…
   اگه برای خود بالابر وینچش گیربکس میخاید می تونید گیربکس خورشیدی مستقیم ببرید هم ۹۰ درجه، بستگی به جاش داره.
   اگر برای گیربکس راهبر میخواید می تونید گیربکس خورشیدی ببرید هم هلیکال شافت مستقیم فرقی نمیکنه.

 3. جهانگیری گفت:

  میخوایم توربین بادی طراحی کنیم نیاز به گیربکس داریم، گیربکس مناسب برای توربین بادی چی پیشنهاد می کنید؟ گیربکس خورشیدی بهتر یا هلیکال؟

  1. دپارتمان محتوا گفت:

   سلام جناب جهانگیری
   گیربکس مناسب برای توربین بادی گیربکس گیربکس خورشیدیه. البته لازم به ذکر است که از گیربکس هایکال هم استفاده می کنند ولی عمده استفاده این صنعت از گیربکس خورشیدیه. برای دریافت مشاوره و راهنمایی با مشاوره ما تماس بگیرید تا بتوانند باتوجه به شرایط دستگاه شما را در انتخاب درست یاری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.